Ekonomika

Systém sociálních dávek potřebuje reformu


Systém sociálních dávek v České republice potřebuje velkou reformu. O té se mluví koneckonců již dlouhou dobu. Ale žádná vláda se k razantnímu kroku zatím neměla. Proč? Protože v rámci předvolebních kampaní je sebevražda, pokud se vláda rozhodne sáhnout na peníze někoho z nás. A politické strany nezapomínají, že mezi voliči je i nezanedbatelné procento těch, kteří pobírají sociální dávky.

peníze

Dávky se dělí na jednorázové a opakované. Asi se nemusíme bavit o takových dávkách, jako je třeba pohřebné, porodné a podobně. Ale co třeba takový příspěvek na bydlení? Minulý rok byl vyplácen více než čtvrt miliónů žadatelů. A nejedná se zrovna o malé částky. Nebo příspěvek na živobytí? To je příspěvek pro ty, kteří nemají žádný příjem, a jsou zcela odkázáni na pomoc státu. Téměř jedinou podmínkou je, aby byli registrováni jako uchazeči o zaměstnání. A tím, že to je jejich jediný příjem, dosáhnou samozřejmě i na další sociální dávky. Pro tyto lidi pak systém dávek nepředstavuje žádnou motivaci, aby na nich přestali být závislý, a šli pracovat.

mince

Nic proti chudým lidem, do nepříznivé situace se může dostat každý z nás, a každý z nás může skončit tak, že nebude mít žádné finance. Ale všichni víme, že existuje tisíce lidí, kteří našeho štědrého systému dávek zneužívají. Proč by chodili do práce, když si mohou každý měsíc zajít na úřad práce, říct, že práci stále nemohou najít, a na účet nebo složenkou jim přijde pěkná suma peněz?

Náš systém dávek se musí změnit. Musí být více motivační a cílit na to, aby lidi motivoval najít si zaměstnání a nespoléhat se na pomoc státu. Pomoc by měla být zaměřena více na ty, kteří ji opravdu potřebují. Zdravotně postižení, matky samoživitelky, senioři nebo ti, kterým hrozí vyloučení na okraj společnosti. Dobrá zpráva je, že v roce 2024 konečně byla ohlášena plánovaná reforma sociálních dávek.

Empty Sidebar
You haven't added any widgets to your sidebar. You can add widgets by going to: Appearance > Customize > Widgets